Grzegorz Podlasiewicz

adwokat

Od trzech lat pracuję nad strategią „odfrankowienia” kredytów swoich klientów. Walczę nie tylko o spread wynikający z abuzywności, co rodzi ryzyko przeliczenia kredytów po kursie NBP, ale o nieważność klauzul waloryzacyjnych w ogóle, w tym przede wszystkim indeksacyjnej.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Frankowicze wygrywają

Grzegorz Podlasiewicz06 listopada 2019Komentarze (0)

kredyt frankowy wyrok korzystnySąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia ogłosił wyrok korzystny w sprawie kredytu frankowego, a tym samym dla frankowiczów, którzy domagali się zmodyfikowania umowy kredytowej. Frankowicze coraz częściej wygrywają spory dotyczące kredytów.

Sąd za podstawę swego orzeczenia przywołał wyrok TSUE.

Bank oczywiście zapowiedział apelację gdyż dla niego (w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie) są to kolejne raty kredytowe.

Małżonkowie zawarli umowę o kredyt waloryzowany do franka szwajcarskiego w latach 2006-2007 w dawnym BRE Banku na zakup mieszkania. Sąd stwierdził, że w umowie znalazły się klauzule abuzywne czyli niedozwolone, które w żaden sposób nie mogą wiązać konsumentów.

Jak zaznaczył jednak Sąd:

Klienci są zobowiązani do zwrotu kapitału w złotych w ratach, według stopy LIBOR dla CHF czyli niższej od złotowej.

Korzystna zmiana w orzecznictwie sądowym

Sąd tym samym nie zgodził się z argumentacją banku, że ewentualnym skutkiem istnienia klauzul niedozwolonych w umowie powinno być rozliczenie rat według kursu średniego NBP korzystniejszego dla Banku. Ważne będzie więc jak sądy będą odczytywać  wskazówki przedstawione przez Trybunał, które są dla jednych jednoznaczne a dla innych niejednoznaczne.

Jakkolwiek widzimy znamienną zmianę w orzecznictwie sądowym, która akceptuje orzeczenie TSUE.

***

Zobacz też, co zrobi sąd, kiedy wniesiesz sprawę przeciwko sądowi >>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 (22) 622 52 13e-mail: grzegorz.podlasiewicz@adwokatura.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Adwokacka Grzegorz Podlasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Adwokacka Grzegorz Podlasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem grzegorz.podlasiewicz@adwokatura.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: